Our Team - Claycots School

Our Team

 

Phase

and

 Phase Leader

Year Group/

age

Class name

Class teacher

Teaching

Support

EXPLORERS

 

Rebecca Reffell

Nursery

age 3-4

Nursery

Lucy Arsene – Year Leader

Trina Kwasny

Jane Hussey

Nicola Bryant

Saman Iqbal

Sam Adby

Reception

age 4-5

RE

Bernadeta Gillani

Mel Seddon

Hannah Williams Mat Leave

Kasia Rusin

Sarah Charman

Inez Bonner

Satwinder Jutta LT illness

RF

Lizzy Murphy

RG

Zaiban Nisa

RH

Stella Riddell – Year Leader

DISCOVERY

 

Anne Bishop

Year 1

age 5-6

1E

Ania Bukowska & Sophie Regazzaci

HLTA Sandra Thomson

Leigh Hogg

Leanne Macmillan

Jean Smith

Dawn Martin

 

Sharon Brook

Jos Bryant PMs

 

1F

Katerina Tobin

1G

Ania Wator

1H

Pavan Ram – Year Leader

Year 2

age 6-7

2E

Nicola Wellavise

2F

Kelly Pertzborn

2G

Abigail Carlisle – Year Leader

2H

Veronica Butcher

VENTURE

 

Cariosa Doherty

Year 3

age 7-8

3E

Anthea Hector

HLTA Karen Godden

Marilyn Hodge

 

 

 

 

Jenny Guerin

3F

Ronel Dorimain

3G

Craig Livingstone – Year Leader

3H

Annabel Babicci

Year 4

age 8-9

4E

Nureen Saqlain Mat leave & Sarika Jasingh

4F

Alexa Mason

4G

Mark Mackie – Year Leader

4H

Melissa Dobson

HORIZONS

 

Ian Newton

Year 5

age 9-10

5E

Seema Ilyas

HLTA Carol Reid

Kully Khalon

5F

Tom Babicci

5G

Rebecca Austin – Year Leader

5H

India Taylor

Year 6

age 10-11

6E

Sukh Sidhu

HLTA Linda Allingham

Sam Hayes

6F

Nicole Watson – Year Leader

6G

Christine Rohoman

6H

Chris Crowther

Non Class Based Teachers

Role

 

Name

PE

 

 

Alex Reffell (lead)

Phil Cragg

Nicole Sandhu

Mark How

Lewis Jones

Amy Robeson

Spanish

 

Maria Espino (Lead)

Fernando Ayuso

Music

 

Jay Johannessen

Intervention Teachers

Jess Hodge

Cecilia Boscak 

Leanne  Winsor

Faculty Lead Literacy

Jessica Theisinger

Faculty Lead maths

Gill Knight

Non Class Based Teaching Assistant

Role

 

Name

SEN lunchtime cover

Nighat Parveen

Annie Burke

Shahla Jawad

Behaviour Team

Lisa Mason

Emma Galloway

Nicky Moore

Tracey Rapetti (from July 2017)

 

Welfare Assistant

 

Deborah McCathie

Leadership

Role

Name

Executive Headteacher

 

Gareth Morris

Associate Headteacher

 

Rebecca Whitlock

Director of Inclusion and Wellbeing

 

Jude Talbot

Director of Studies

 

Pauline Sweetman

Director of Finance

 

Lisa Saunders

Community Partnership Manager

 

Manpreet Panesar

SENCO

 

Nikki Napier

Pupil Premium Champion

 

Monica Anand

Support Staff

Role

 

Name

Parent and Family Support Worker

 

Janine Edwards

School Office

Alison Frater

Sara Jane Darby

Prabhjot Kaur Chauhan

Kelly Clark

SEN admin support

 

TBA

Site Team

Justin Hibbit (Site Manager)

Don Ryder

Central Office

Role

 

Name

Facilities Manager

Gulvinder Singh Virdi

Snr Finance & HR Officer

Jan Wijegoonawardana

Finance Officer Purchasing

Kerry Spink

Liam Lewendon

Attendance officer

Jody Wood

Data Manager

Michelle Tegala

HR

Sarah Pepperdine

Emma Richards (External)

IT

Tofeeq Hussain

Nasir Mehmood

PA to the EHT & ESO

Perri Woods

Business Operations Manager

Jo Ricketts

Library Manager

Karen Parsons

Reprographics Assistant: Malgorzata Rohde Yousaf

Enigma Childcare

Role

 

Name

Manager

 

Shirley Edwards

Deputy Manager

Billie Daly