Our Team

 

Phase/Leader

Year Group/age

Class name

Class teacher

Teaching

Support

EXPLORERS

 

Rebecca Reffell

Nursery

age 3-4

Nursery

Deepti Deepak &

Jenna McCleister

 

Reception

age 4-5

RA

Vicki Durbin – Year Leader

 

RB

Robyn Beardsall

RC

Emily Thomas

RD

Melissa Willis

DISCOVERY

 

Christine Perkins

 

Year 1

age 5-6

1A

Sarah Hillier – Year Leader

 

1B

Ashleigh Smart

1C

Christine Perkins &

Shabina Hussain

1D

Farah Mughal

Year 2

age 6-7

2A

Chiran Chaggar – Year Leader

 

2B

Meredith Wooton

2C

Safiyyah Ansari

2D

Juliet Wright

VENTURE

 

Luke Graham

 

Year 3

age 7-8

3A

Lisa Dias-Mascarenhas – Year Leader

 

3B

Aleesa Swindlehurst

3C

Annie Turnbull

 

 

Year 4

age 8-9

4A

Iqra Zaffar – Year Leader

 

4B

Charlie Jenkins

4C

Natalie Race

 

 

HORIZONS

 

Fraser Leech

 

Year 5

age 9-10

5A

Barry Rees – Year Leader

 

5B

Jordan Leigh Goulding

5C

David Carlton

 

 

Year 6

age 10-11

6A

Katy Palanivel – Year Leader

HLTA Arlene Harrigan

1:1 Heidi Johnston

6B

Mark Danskin Cross

 

 

 

 

Non Class Based Teachers

Role

Name

PE

 

Alex Reffell (lead)

Phil Cragg

Nicole Sandhu

Mark How

Lewis Jones

Amy Robeson

Spanish

 

Maria Espino (Lead)

Fernando Ayuso

Music

 

Jay Johannessen

Intervention Teachers

Jess Hodge

Cecilia Boscak

Kirstyn Twumasi

Leaane  Winsor

Gabriella Ferrufino

Faculty Lead Literacy

Jessica Theisinger

Faculty Lead maths

Gill Knight

Non Class Based Teaching Assistant

Role

Name

SEN lunchtime cover

 

Behaviour Team

Lisa Mason

Emma Galloway

Nicky Moore

Tracey Rapetti

 

Welfare Assistant

Deborah McCathie

Leadership

Role

Name

Executive Headteacher

 

Gareth Morris

Associate Headteacher

 

Anne Higginbotham

Director of Inclusion and Wellbeing

 

Jude Talbot

Director of Studies

 

Pauline Sweetman

Director of Finance

 

Lisa Saunders

Community Partnership Manager

 

Manpreet Panesar

SENCO

 

Sarah Squires

Pupil Premium Champion

 

Monica Anand

Support Staff

Role

Name

Parent and Family Support Worker

 

Karra Beasley

 

School Office

Samina Ahmed

 

SEN admin support

 

 

Site Team

Raj Parhan

Peter Mizik

 

Central Office

Role

Name

Facilities Manager

Gulvinder Singh Virdi

Snr Finance & HR Officer

Jan Wijegoonawardana

Finance Officer Purchasing

Kerry Spink

Liam Lewendon

Attendance officer

Jody Wood

Data Manager

Michelle Tegala

HR

Sarah Pepperdine

Emma Richards (External)

IT

Tofeeq Hussain

Nasir Mehmood

PA to the EHT & ESO

Perri Woods

Business Operations Manager

Jo Ricketts

Library Manager

Karen Parsons

Reprographics Assistant: Jasvinder Virdee

Enigma Childcare

Role

Name

Manager

 

Shirley Edwards

Deputy Manager